A może tak na północ

OsloMalowniczo położone nad głębokim fiordem, otoczone górami i wzgórzami Oslo jest jedną z niewielu stolic świata, będącą wyważonym połączeniem miejskiego zgiełku ze swobodnym dostępem do natury. Oslo jest uosobieniem marzeń o spokoju, porządku i urodzie. Norweska stolica, świetnie jest przygotowana na przyjmowanie turystów. Oferuje im każdej kategorii cenowej hotele, schroniska rodzinne i młodzieżowe, pensjonaty, kwatery prywatne i pola namiotowe. Niektóre z ofert tanich noclegów działa przede wszystkim w lecie. Miasto z roku na rok zyskuje na atrakcyjności kierunków urlopowych, dlatego jeśli planujemy do niego przyjazd, wcześniej zarezerwujmy sobie nocleg. W ramach wakacyjnej oferty hotele w cenie oprócz śniadania na cały okres pobytu oferują bilety na przedstawienia, sportowe imprezy i dostęp do popularnych zajęć.

Czym do Oslo

Z Polski do Oslo dostaniemy się własnym samochodem, promem, pociągiem, międzynarodowymi autobusami, no i rzecz jasna samolotem. Warto wiedzieć, że wjeżdżając do Oslo samochodem będziemy musieli uiścić opłatę drogową. Stojące przy wjeździe do miasta punkty pobierania opłat działają automatycznie i przejeżdżające przez nie samochody nie zatrzymują się. Posiadając kartę AutoPASS opłata zostanie ściągnięta zgodnie z obowiązującą w systemie obsługi kart AutoPASS umową. Jeśli takowej karty nie posiadamy, opłata zostanie pobrana po przejechaniu punktu – automat zrobi naszej tablicy rejestracyjnej zdjęcie i od dwóch do trzech miesięcy potem właściciel pojazdu otrzyma pocztą fakturę. Można też za przejazd zapłacić gotówką w ciągu trzech dni na stacjach ESSO w Oslo lub od poniedziałku do piątku w siedzibie Fjellinjen w Oslo. Poruszający się po Oslo samochodami z oponami z kolcami od 1 listopada do 30 marca poniosą za nie obowiązkową opłatę. Od kwietnia do października obowiązuje zakaz stosowania takich opon po norweskiej stolicy. Tego typu problemów z opłatami wjazdowymi nie będą mieli pasażerowie lądujących na międzynarodowym lotnisku Oslo – Gardermoen. Lądują na nim łączące nasze porty lotnicze w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu, tanie linie lotnicze Norwegian. Po mieście poruszamy się tramwajami, autobusami, metrem i promami. Na wszystkie środki komunikacji publicznej obowiązują te same bilety, co ułatwia sprawniejsze przemieszczanie się po Oslo.

Atrakcje norweskiej stolicy

Najważniejszym zabytkiem Oslo jest usytuowana w samym centrum miasta XIII-wieczna forteca Akershus. Wzrok przyciąga też zadziwiający marmurowo – szklany Gmach Norweskiej Opery i Baletu. Oslo udostępnia bardzo ciekawe muzea. W Muzeum Łodzi Wikingów na półwyspie Bygdoy zobaczyć można m.in. najlepiej zachowane z IX w. łodzie. Ciekawe jest też Norweskie Muzeum Nauki, Techniki i Medycyny. Atrakcją miasta jest otwarty przez cały rok 80-hektarowy Park rzeźb Vigelanda. Pod Olso w Tusenfryd, znajduje się największy park rozrywki tego kraju. Wśród jego atrakcji jest kilka kolejek górskich, kolejek dla dzieci i park wodny.