Awinion – Stolica Apostolska

Położone na lewym brzegu Rodanu, przy ujściu do niego rzeki Durance, warowne miasto Awinion jest średniowieczną, tymczasową, Stolicą Apostolską. W tamtym okresie miasto stanowiło ważny ośrodek handlowy, a wraz z otaczającymi je ziemiami należało do królestwa Sycylii. To francuskie miasto dzisiaj jest kulturalno turystycznym centrum. Leży w regionie Prowansji, atrakcyjnego Lazurowego Wybrzeża i popularnych Alp Francuskich. Jego symbolem jest wzniesiony na wzgórzu XIV-wieczny zamek papieski, będący przez 30 lat na przełomie XIV i XV w rezydencją papieską.

Awinion

Ten największy gotycki zamek naszego kontynentu, w całości wzniesiony z kamienia, słusznie wpisany jest wraz z przylegającą do niego katedrą Notre-Dame na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Powierzchnia pomieszczeń pałacowych liczy ponad 15 tys. m kw. Gigantycznych rozmiarów kompleks składa się z dwóch części, Starego i Nowego Pałacu, skupionych wokół dwóch czworobocznych dziedzińców, z czego dziedziniec starszej budowli otoczony jest krużgankiem.

Z loggii w Nowym Pałacu w dół w stronę dziedzińca prowadzą szerokie reprezentacyjne schody. Niewiele zachowało się z bogatego dawnego wystroju pomieszczeń, między innymi duży zespół malowideł ściennych i część rzeźb. Zachowały się malowidła w komnatach papieskich i kaplicach Św. Jana i Św. Marceliana oraz freski w tzw. Jelenim Pokoju. Zespół zamkowy znany jest również z bogatej ikonografii.

Okalające miasto grube mury, mające 4330 m długości i posiadające 35 obronnych wież, bardziej pasują do warownego zamku niż do papieskiej rezydencji. Urokliwe bulwary ciągną się dzisiaj w głębokich fosach. Nad całością góruje opisana świątynia, stanowiąca główną atrakcję turystyczną miasta. Za murami znajduje się gąszcz uroczych romańskich uliczek, a ciągnące się wzdłuż nich kafejki, bistra i butiki kuszą zapachami i pamiątkami.

W Awinion znajduje się słynny, unoszący ponad rwącą rzeką, najbardziej roztańczony pod znaną francuską melodię, most Francji. My go znamy już dzięki wierszowi Kamila Baczyńskiego zatytułowanego „Na moście w Awinion”, który we wspaniałej aranżacji wyśpiewała nazywana Czarną Damą, Ewa Demarczyk. W połowie Rodanu awinioński most się urywa stając się drogą donikąd. Rwąca rzeka oszczędziła jedynie cztery z dwudziestu dwu przęseł.

Spacerując uliczkami Awinionu, które wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO będziemy się przyglądać żywym dziełom sztuki. Miasto jest jedną z najlepiej zachowanych architektonicznych pereł Europy. Wśród nich znajdują się pochodzące z czasów rzymskich, średniowiecza, renesansu i epoki napoleońskiej budowle. W Awinion są też znakomite muzea z dziełami wybitnych artystów jak, Van Gogh, Picasso, Manet, Cézanne i Degas. Od 1947 roku odbywa się tu każdego roku znakomity festiwal teatralny.

Jeśli jeszcze nie odwiedziliśmy tego magicznego miasta powinniśmy czym prędzej to nadrobić. Tanie loty do Awinion są możliwe, ale nie są to bezpośrednie loty tylko z przesiadką.