Białe noce i bogate muzea

Jednym z miast, które bardzo chciałabym kiedyś zobaczyć jest położony w Rosji, w delcie Newy nad Zatoką Fińską, przepiękny Petersburg. Fizycznie położony jest na kilkudziesięciu wyspach, które łączy prawie 400 mostów. Miasto z tego powodu nazywane bywa Wenecją Północy. Dzięki geograficznemu położeniu Petersburga, najdłuższy dzień w roku trwa tu blisko 19 godzin. Zmierzch i świt wydłuża się wówczas tak, że właściwie łączy ze sobą. Jest to zjawisko białych nocy, które występują tu od 25 maja do 16 lipca, a najpiękniejsze są przy dobrej pogodzie. Góruje wówczas nad miastem jasno-różowe niebo, a ulice Petersburga są wtedy pełne ludzi. Białe noce niejednokrotnie były natchnieniem dla wielu poetów i pisarzy.

Rosja

Petersburg ze względu na świetność i walory, pod względem odwiedzin turystów znacznie przewyższa Moskwę. UNESCO ogłosiło Petersburg ósmym najbardziej atrakcyjnym turystycznie miastem świata. Głównym tego powodem są znajdujące się tu największe na świecie muzea oraz kilkaset mniejszych. Petersburg zalicza się do jednego z najważniejszych centrów muzealnych świata. Najbardziej znanym muzeum jest Ermitaż, a po nim Muzeum Rosyjskie.

Położony tuż nad samą rzeką Newą Ermitaż jest jednym z najbogatszych muzeów świata i zajmuje pięć zabytkowych budynków. Pałac Zimowy jest najstarszym i jednocześnie największym z nich. Następne to Mały Ermitaż, Stary Ermitaż oraz Teatr Ermitażu i najmłodszy Nowy Ermitaż. Z języka francuskiego ermitaż znaczy pustelnia. Wiele czasu na samotnych rozmyślaniach spędzała w nim caryca Katarzyna II. Łącznie muzeum posiada około 3 miliony eksponatów. Poza wystawami okresowymi większość z nich nie jest jednak udostępniana zwiedzającym. Aby obejrzeć te pozostałe najważniejsze dzieła sztuki należy zaplanować minimum dwa dni. Cały szlak zwiedzania liczy prawie 25 kilometrów. Nierealne jest obejrzenie wszystkich eksponatów chyba, że poświęcimy na to 10 godzin każdego dnia przez 15 lat. Eksponaty podzielone są tematycznie: parter to sztuka starożytna i prehistoryczna, pierwsze piętro skupia sztuka zachodnioeuropejska z V – XVIII wieku oraz rosyjska, a drugie piętro sztuka zachodnioeuropejska z przełomu XIX i XX wieku oraz azjatycka. Wśród dzieł znajdują się m.in. dwa z dziesięciu do dzisiaj zachowanych obrazów Leonarda da Vinci.

Petersburg jest jednym z największych portów morskich Rosji. Przechodzi przez niego również wielki węzeł kolejowy i drogowy. Drogi wodne od portu rzecznego połączone są drogami wodnymi mórz: Białego, Azowskiego, Kaspijskiego i Czarnego. W Petersburgu jest też międzynarodowy port lotniczy Pułkowo, na którym z Warszawy bezpośrednie loty wykonują linie lotnicze PLL LOT. Tanie loty wykonuje Lufthansa, ale niestety z jednym międzylądowaniem. Warto będąc w Petersburgu odwiedzić kilka, z wielu turystyczno-wypoczynkowych miejscowości, które upiększają pałacowo-parkowe kompleksy, należące w przeszłości do carów Rosji.

Rosja