Europa usiana bazami Ryanaira

RyanairDruga baza taniej linii lotniczej Ryanair powstanie w Polsce, tym razem wybór padł na port lotniczy Kraków Balice. Będzie to 53 baza irlandzkiego przewoźnika w Europie. Dwie kolejne bazy mają powstać na Krecie oraz w Zadarze w Chorwacji. Wszystkie swoją działalność mają rozpocząć w kwietniu bieżącego roku.

Już na wiosnę w Krakowie pojawią się dwa samoloty w barwach Ryanaira, które będą obsługiwać między innymi cztery nowe kierunki. Wśród nowych połączeń znalazły się loty do Dortmundu, Göteborga, Manchesteru i Kos.

W sumie niskokosztowa linia lotnicza Ryanair od kwietnia bieżącego roku mieszkańcom małopolski zaproponuje 31 połączeń oraz większą częstotliwość połączeń na trzech kierunkach. Łącznie samoloty przewoźnika w ciągu tygodnia wykonywać będą 244 lotów. Jest to wynik o 16 procent lepszy niż w poprzednie lato. Założenia Ryanair zakładają, że dzięki uruchomieniu bazy tylko na lotnisku Balice obsłuży 1,6 miliona rocznie, czyli o 300 tysięcy więcej niż rok wcześniej.

Baza w Krakowie oznacza tylko same korzyści, po pierwsza dla lotniska, bowiem, tam gdzie stacjonują samoloty przewoźnika, tam on chętnie uruchamia nowe połączenia. To z kolei oznacza, większą siatką połączeń i więcej możliwości podróżowania dla mieszkańców regionu. Z uruchomieniem bazy związana jest także tej obsługa, dlatego inwestycja ta da pracę nawet 3000 tysiącom osób. W związku z uruchomieniem bazy ruszyła promocja na bilety lotnicze do wykorzystania w styczniu. Ceny rozpoczynały się od 3 zł.

Pierwszy raz irlandzki tani przewoźnik pojawił się w Krakowie 30 października 2005 r, od tamtego czasu Ryanair obsłużył na Balicach w sumie ponad pięć milionów pasażerów.

Kraków Airport obok Wrocławia jest jednym z najważniejszych lotnisk w Polsce, czego potwierdzeniem jest szeroka siatka rozkładu lotów. Do tej pory przewoźnik operował w 28 miejsc – daje to pierwsze miejsce w rankingu Ryanaira.

Nowa baza tej taniej linii ruszy także w Grecji. Od kwietnia w Chanie stacjonował będzie jeden samolot przewoźnika. Z nowej bazy Ryanair uruchomi 10 połączeń do/z Billund, Bremy, Bristolu, Eindhoven, Katowic, Memmingen, Tessalonik, Wenecji, Wilna oraz Warszawy/Modlin. W ciągu tygodnia odbywać się będzie nieco ponad 100 lotów, a w ciągu roku Ryanair zamierza przewieźć pół miliona pasażerów.