Florencja prawdziwym dziełem sztuki

FlorencjaA gdyby tak zrobić w ten weekend coś innego, trochę może i szalonego, i spędzić go ze swoją ukochaną na przykład w romantycznej Florencji. Tanie loty oferuje do niej z Polski m.in. włoski przewoźnik, Alitalia. Wśród renesansowych skarbów tego miasta, stojących od wielu wieków jego okazałych pałaców, zwiedzając liczne muzea i galerie sztuki, spędzając wieczory w klimatycznych kafejkach i restauracjach, odnowić możemy przykurzone uczucia i odnowić naszą więź z partnerem.

Podróż do Florencji jest potężną dawką historii i sztuki. Wszystko tam jest zabytkiem. Sąsiadują w niej ze sobą liczne galerie sztuki i muzea, a dzieła sztuki stoją również na wolnym powietrzu, np. rzeźby pod arkadami. Zabytkowe są też urocze małe hoteliki ze skrzypiącym parkietem, ogromnymi lustrami, wysokimi sufitami i łukami. Stara część Florencji pełna jest przebogatych renesansowych kamienic z jasnymi dachówkami, artystów i zakochanych. Charakteryzuje ją renesansowy przepych, dobry gust, smak i zapach wybornej kawy, sączący się z przepełnionych turystami kawiarenek.

Florencja jest miastem wyśmienitych mecenasów sztuki: Medyceuszy, artystów takich jak Michał Anioł, Rafael, Dante, Verdi. Warto zajrzeć do galerii Uffizi z włoską i flamandzką sztuką renesansową. Zobaczymy w niej dzieła sztuki m.in. Michała Anioła, Rafaella, Rembrandta, Rubensa, Caravaggiego, Tycjana. Wiszą w niej podobizny wielu polskich władców, m.in. Zygmunta I i III Wazy, Batorego, Sobieskiego i Poniatowskiego. Zwiedzając stary pałac Palazzo Vecchio od bogactwa dekoracji i przepychu można dostać oczopląsu. Wszystko od podłóg do sufitów sprawia wrażenie ogromnej trójwymiarowej galerii sztuki. Fantastyczny jest fakt, możliwości zwiedzania galerii i muzeów Florencji o każdej porze dnia, zarówno w dzień, jak i w nocy.

Architektonicznie oczarowuje we Florencji stary most Ponte Vecchio, florencka katedra Santa Maria del Fiore, której charakterystyczna kopuła znana jest nam z niejednego kadru setek filmów fabularnych. Na placu przy katedrze można sobie kupić pamiątkę, np. reprodukcje znanych obrazów i rzeźb.

Florencja nad rzeką Arno ma swoją miejską piaszczystą plażę, z porozstawianymi na niej parasolkami i leżakami. Oprócz zażywania kąpieli słonecznych, popijając np. kawę espresso można przy okazji delektować się widokiem pięknego miasta.