Jak w szwajcarskim zegarku

SzwajcariaZ Polski do Szwajcarii można dolecieć bezpośrednio bądź z przesiadką. Oba kraje bezpośrednio łączą linie lotnicze PLL LOT i Air Berlin, które obsługują lotniska w Genewie i Zurychu. Z przesiadkami loty oferuje siedmiu przewoźników, wśród nich jest Alitalia, SAS I Lufthansa. Na tanie loty możemy do Szwajcarii liczyć przede wszystkim z wykonującymi bezpośrednie rejsy.

Wielu słyszało o precyzyjnie pokazujących czas szwajcarskich zegarkach, o dziurawym szwajcarskim serze, spróbowało też wspaniałych o delikatnym smaku wyrabianych tu słodyczy, widziało w reklamie pasące się na jej łąkach fioletowe krowy i zapracowane w lesie świstaki. Tak jak zegarki, ser i pyszna czekolada są prawdą, którą można mieć i posmakować, tak fioletowa krowa i zawijające wszystko w sreberka świstaki są fikcją, jaką możemy zobaczyć jedynie w reklamach.

SzwajcariaW ostatnim czasie cieszy się w Szwajcarii ogromną popularnością bajeczna wręcz podróż Ekspresem Lodowcowym, która trwa siedem i pół godziny, a prowadzi z St. Moritz lub Davos do stóp słynnego szczytu Matterhorn w Zermatt. Trasa biegnie przez 300 kilometrów w poprzek szwajcarskich Alp i jest jedną z najbardziej ekscytujących tras kolejowych na świecie. Ekspresem Lodowcowym przejeżdża się przez 291 mostów, 91 tuneli, prowadzi przez siedem dolin i najbardziej malowniczej oraz dziewiczej scenerii Alp Szwajcarskich, czyli od szczytu Piz Bernina do Matterhornu. Trasa wiedzie wzdłuż znajdującej się od niedawna na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO trasy Albula do Chur. W kolejnym etapie pociąg sunie przez Swiss Grand Canyon pod potężnymi i stromymi ścianami wąwozu Renu, po to, by następnie wspiąć się na Przełęcz Oberalp znajdującej się na wysokości 2033 m n.p.m., a potem za tunelem Furka wjechać do słonecznego Wallis. Ten najwolniejszy ekspres świata na koniec podróży serwuje wszystkim wspaniały, szwajcarski deser, którego nie zjeść jest grzechem.

O podróży Ekspresem Lodowcowym można sobie poczytać, ale nic nie może się równać z osobiście odbytą nim podróżą. Widoki jakie ogląda sie z ogromnych i panoramicznych okien pociągu są fascynujące i na całe życie zapisują się w pamięci. Szwajcaria z pewnością jest wartym odwiedzenia krajem. O każdej porze roku zachwyca, zdumiewa i rzuca swym pięknem na kolana nie jednego turystę.