Kolejne lotnisko ogłaszam za otwarte

W miniony poniedziałek, czyli 17 grudnia 2012 r. otwarto Port Lotniczy Lublin. Dzień jego inauguracji był też dniem odprawienia pierwszych pasażerów tanimi lotami do Londynu Stansted przez irlandzkie tanie linie lotnicze Ryanair. Przewoźnik wykonuje stąd również rejsy do irlandzkiej stolicy, Dublina. Drugiego dnia swoją działalność rozpoczął na nim drugi niskobudżetowy przewoźnik, węgierski Wizz Air serwując lot do Londynu Luton i Sandefjord Torp. Według prognoz Port Lotniczy Lublin w pierwszym roku działalności powinien obsłużyć ok. 300 tys. pasażerów.

Port Lotniczy Lublin

Krótka historia

Lotnisko Lublin powstało właściwie od przysłowiowego zera. Pochwalić się może m.in. nowoczesnym pasem startowym, mega nowoczesną infrastrukturą, terminalem do obsługi pasażerów i infrastrukturę drogową z parkingami. Liczący 11 tys. m kw. nowoczesny terminal portu lotniczego Lublin jednocześnie może odprawiać cztery samoloty klasy B738 i A320. Budynek ten został już nagrodzony m.in. za funkcjonalność. Położony jest on na przedłużeniu osi poprzecznej pasa startowego, co umożliwiło zastosowanie nowatorskiego rozwiązania komunikacyjnego. Z budynku terminala zaledwie w 15 min. dotrzemy szynobusem bezpośrednio do centrum Lublina, a wszystko dzięki wybudowaniu zupełnie nowej zelektryfikowanej linii kolejowej.

Certyfikaty i pozwolenia

Port lotniczy w Lublinie po szczegółowej kontroli, Urząd Lotnictwa Cywilnego, otrzymał od ULC certyfikat lotniska użytku publicznego i wpisany został przez ten Urząd do krajowego rejestru lotnisk. Lotnisko posiada właściwą infrastrukturę, wyposażenie, personel, jak również niezbędne dla bezpieczeństwa operacji lotniczych procedury. Podsumowując, lotnisko zostało zatwierdzone do bezpiecznego wykonywania operacji lotniczych i możliwa jest obsługa lotów rejsowych. Lotnisko Lublin czeka jeszcze na zezwolenie na zarządzanie lotniskiem użytku publicznego, a także na zatwierdzenia opłat lotniskowych.

Takie to dobre początki

Lubelski Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie przeprowadził konkurs „Buduj bezpiecznie” w wyniku, którego budowa Portu Lotniczego Lublin zdobyła najwyższą lokatę, czyli pierwsze miejsce. Jest to już druga nagroda przyznana temu lotnisku. Pierwszą otrzymało w internetowym plebiscycie VII edycji: Życie w architekturze, uzyskując prestiżowy tytuł Ulubieńca Polski i pokonując przy tym 120 najlepszych realizacji architektonicznych z całego kraju. Internauci w uzasadnieniach oddawania głosu na Lotnisko Lublin wychwalali jego super design, dopatrując się w jego architekturze podobieństw do stacji kosmicznej.

Na wiosnę wszystko kwitnie

Już wkrótce z lubelskiego portu lotniczego wystartują pierwsze czarterowe linie lotnicze do Egiptu. Wiosną do obsługujących go tanich przewoźników Ryanair i Wizz Air ma dołączyć kolejnych dwóch, jeden będzie serwował loty krajowe i bliskie międzynarodowe, a drugi będzie łączył lotnisko z największymi w Europie hubami.