Kosmopolityczna Belgia

BelgiaDo jednego z najmniejszych państw w Europie zaliczane jest leżące nad Morzem Północnym, Królestwo Belgii. W jego stolicy swoje siedziby ma Unia Europejska i NATO. Każdego roku przewija się przez Księstwo niezliczona ilość biznesmenów i urzędników. Idąc ulicami kosmopolitycznej Brukseli, spotyka się różne nacje i słyszy mnogość języków. Belgia z jednej strony jest poważna, jak przystało na administracyjne centrum UE, a z drugiej jest rozbawiona i prowadzi burzliwe życie nocne. Belgowie świetnie potrafią łączyć stare z nowym, wysoką kulturę z popularną oraz tradycję z modą. Takie właśnie są belgijskie miasta, szczycące się wspaniałym dziedzictwem kulturowym w postaci zabytkowych budowli i wspaniałych muzeów.

Największym powodzeniem wśród turystów cieszy się wspomniana Bruksela, następnie Antwerpia, Gandawa, Bruggia i Liége.

Jednym z symboli Brukseli, rozpoznawalnym przez cały świat, jest Manneken Pis, czyli figurka siusiającego chłopca. Ma ona swój żeński odpowiednik, figurkę Jeanneke Pis. Centralnym punktem miasta jest Grand Place z Domem Króla, gotyckim ratuszem i zabytkowymi kamienicami. Niedaleko stąd jest do galerii św. Huberta, pełnych sklepów z galeriami, kafejkami oraz restauracjami kuchni z całego świata. Brukselską katedrę św. Michała i św. Guduli zwiedzić trzeba dla jej pięknych XVI-wiecznych witraży. Muzea brukselskie zaliczane są do najlepszych w Europie. Poza tym miasto zachwyca architekturą i doskonałymi restauracjami. Jest ona też miastem kontrastów. Oprócz eleganckich sklepów, luksusowych hoteli i pięknych zabytków znajduje się też dzielnica slumsów i afrykańskiego getta.

Antwerpie powinni odwiedzić miłośnicy diamentów. Miasto jest światowym centrum produkcji diamentów ozdobnych. Kamyki te mają tu swoją dzielnicę, gdzie się je szlifuje i oprawia w zakładach jubilerskich. Znajdują się tu ich hurtownie i firmy rzeczoznawcze oraz ubezpieczeniowe. W uroczej Antwerpii urodził się znany flamandzki malarz Rubens. Znajduje się w mieście poświęcone jemu muzeum. Prace Rubensa można oglądać w Królewskim Muzeum Sztuk Pięknych. Najważniejsze zabytki miasta skupione są na Rynku Głównym, a najważniejszym jest renesansowy zabytek, ratusz – Studhuis. Stoją tu również wąskie, na różne pastelowe kolory malowane, kamieniczki z wysokimi dachami. Wznosi się niedaleko rynku jedna z najwyższych na świecie katedr, katedra Najświętszej Marii Panny.

BelgiaPrawdziwym rajem dla miłośników sztuki flamandzkiej jest Brugia, w której muzeach zgromadzono jedne z najbogatszych kolekcji tej sztuki. Są one głównym celem przybywających do Brugii turystów. Samo miasto jest jednym z najdoskonalej zachowanych średniowiecznych miast w zachodniej Europie. Szerokie ulice przeplatają się tu z wąskimi kanałami tworząc dziwny wzór.

W Belgii nie ma wyraźnie zaznaczonego sezonu turystycznego, dlatego można ją odwiedzić w dowolnym terminie. Najlepszym okresem jest oczywiście lato. Kursują do niej m. in. oferujące tanie loty z Polski węgierskie linie lotnicze, WizzAir.