Monachijskie lotnisko najlepsze w Europie

Nagrodę Skytrax przyznano już drugi raz drugi z rzędu, a szósty w ogóle portowi lotniczemu w Monachium, jako najlepszemu lotnisku na starym kontynencie. Takiego wyboru dokonało bagatela 11 milionów pasażerów z ponad 100 krajów na całym świecie. Z rankingu światowym niemiecki port lotniczy im. Franza Josefa Straussa zajął wysokie czwarte miejsce, zwycięzcą kolejny raz zostało lotnisko w Singapurze. Monachijskie lotnisko każdego roku obsługuje ponad 35 miliona pasażerów, z pewnością swoją popularność zawdzięcza swemu położeniu w samym centrum Europy, dzięki czemu jest idealne do ewentualnych przesiadek na trasach międzykontynentalnych.

Skytrax

Z lotniska w Monachium bardzo chętnie korzystają przewoźnicy azjatyccy i amerykańscy, a to z kolei sprzyja obsługiwaniu lotów w ramach sojuszy lotniczych. Tym bardziej, że to właśnie w tym porcie lotniczym transfer miedzy lotami zajmuje pasażerom zaledwie 30 minut. Tak duża redukcja czasu była możliwa dzięki systemowi oznakowania, bezbłędny i zwarty przyspiesza przemieszczanie się pasażerów z jednego do drugiego samolotu. System ekranów wyświetla strzałki, które doprowadzą każdego do boarding. Oczywiście nie odlecimy bez naszego bagażu, ale bez obaw zadbano i o to, wprowadzając wysokiej wydajności system sortowania i przesyłu bagażu. Oczywiście nic nie działało by tak dobrze, gdyby nie Hub Control Center, czyli centrum dowodzenia logistycznymi operacjami na lotnisku. W miejscu tym pracuje aż 40 specjalistów, dzięki którym wszystko jest we właściwym miejscu i o właściwym czasie.

Monachijski port lotniczy im. Franza Josefa Straussa położony jest około 30 kilometrów od Monachium, swoją działalność prowadzi od 1939 roku, jego powierzchnia zajmuje 1 560 hektarów, której dwie trzecie stanowią tereny zielone. Od początku zarządcą lotniska jest spółka regionalnego rządu Bawarii z federalnym rządem Niemiec przy współpracy władz miasta Monachium. Lotnisko posiada dwa czterokilometrowe pasy startowe, oraz łącznie 135 miejsc do parkowania samolotów i 61 miejsc boarding, dodatkowo port lotniczy wyposażony jest w część cargo. Terminal 1 i 2 mają odpowiednio 198 tysięcy m2 i 260 tysięcy m2 powierzchni. W sumie mogą obsłużyć 45 miliony pasażerów.

Ponadto znajdziemy tam podziemną stację kolejową na 37 stanowisk odprawy oraz 6 parkingów. Dlatego najlepiej dojechać tu koleją linii S1 lub S2, które kursują co 10 min.

W obrębie samego portu lotniczego znajdziemy wiele atrakcji. Po pierwsze centrum handlowe liczące 150 sklepów wszelakiego autoramentu, ponadto wiele restauracji, kawiarni, pubów, a nawet prawdziwy browar. Terminal 2 wyposażony jest w taras widokowy o powierzchni 800 m2. Ogromną atrakcją jest z pewnością symulator lotu – iPilot, w którym każdy może zostać pilotem Boeing 737NG. Dla dzieci przygotowano Visitors Park, w którym maskotka MUCI tłumaczy dzieciom funkcjonowanie lotniska, lub 60 osobowe kino, mini golf. Na powietrzu znajdują się również stare samoloty oraz helikopter ratowniczy.