Nareszcie w czymś jesteśmy pierwsi

Polskie Linie Lotnicze LOT13 listopada 2012 r. flagowe Polskie Linie Lotnicze LOT odebrały w USA pierwszy z ośmiu zamówionych Dreamlinerów, czyli długo wyczekiwanego Boeinga 787. Polska jako pierwszy europejski kraj dysponować będzie tym, średniego rozmiaru, pasażerskim samolotem, czyli „Liniowcem marzeń”. W środę 14 listopada maszyna udała się w rejs z Seattle do Warszawy, zajmując już od czwartku miejsce służącego w polskiej flocie na długodystansowych trasach od ponad 20 lat, wysłużonego Boeinga 767.

Nowy samolot – nowe możliwości

Dreamliner jest samolotem, który oferuje olbrzymią gamę nowych możliwości, jakich poprzednie nie dawały. Załoga do prowadzenia tej maszyny musiała się wręcz nauczyć od nowa prostych czynności, jak na przykład ustawianie świateł w kabinie. Sterowanie ich barwami, nastawianie specjalnych programów, wśród nich takich do budzenia światłem, czy też imitowania wschodu, albo zachodu słońca, okazuje się być dla załogi ogromną frajdą. Inne są programy oświetlenia do posiłku, a jeszcze inne w czasie przelotu. Udogodnieniem jest również pojedyncze zaciemnianie szyb samolotowych.

Trzy klasy lotu

Podróżujący Dreamlinerem pasażerowie mają do wyboru klasy przelotu: z 18 rozkładanymi do pozycji leżącej fotelami klasą biznes, mieszczącą 21 foteli klasę premium economy i 213 miejsc w klasie ekonomicznej. We wszystkich klasach w oparciach foteli wbudowane są monitory. Bez dodatkowych opłat pasażerowie mogą oglądać filmy, grać w gry video i słuchać muzyki, korzystają także z nowego menu. Według zapowiedzi wróci wkrótce zwyczaj podawania na pokładzie bez dodatkowych opłat alkoholu, z czego skorzystają także pasażerowie klasy ekonomicznej.

W grudniu pierwsze loty

14 grudnia z Lotniska Warszawa Dreamliner uda się w swój pierwszy komercyjny rejs do Pragi. Poza nią przez miesiąc Boeing 787 będzie odbywał rejsy do Wiednia, Monachium, Frankfurtu, Hanoweru, Kijowa, Budapesztu i Brukseli. 16 stycznia 2013 r. odbędzie swoją pierwszą pasażersko-transatlantycką podróż do Chicago, potem 1 lutego poleci do Toronto, 3 lutego do Nowego Jorku, natomiast 3 marca samolot Dreamliner PLL LOT uda się do Pekinu. Nim jednak ten najnowocześniejszy samolot pasażerski świata, z najnowszej generacji silnikami produkcji Rolls-Royce’a, zacznie swoją światową podróżniczą karierę pod polską banderą, zaprezentuje się w polskich portach lotniczych, m.in. 2 grudnia na Lotnisku Gdańsk będą mieli okazję zobaczyć go mieszkańcy Pomorza.

Zachęcająca promocja

Pierwsze rejsy polskim Dreamlinerem LOT serwuje po promocyjnych cenach. Przez pierwsze dwa dni bilety lotnicze sprzedawane były w atrakcyjnych cenach na europejskie połączenia, rejsy transatlantyckie i do Pekinu.

Następne maszyny już wkrótce

LOT Dreamlinerów Boeing 787 ma posiadać osiem. Drugi egzemplarz polskie linie lotnicze powinny otrzymać na początku stycznia 2013 r., pod koniec stycznia trzeci, czwarty na początku lutego, a piąty z początkiem marca. Zaś następne trzy powinny nam być dostarczone w latach 2014-2015.