Ona zawsze będzie na topie

ChorwacjaIdealnym w Europie miejscem na urlopowo-wakacyjny cel jest położona nad Morzem Adriatyckim, Chorwacja. Sezon zaczyna się tu w kwietniu i trwa do października. Tak więc mimo tego, że wakacje się już skończyły to przepięknymi chorwackimi miastami, krajobrazami i innymi tamtejszymi atrakcjami, jak i wspaniałą słoneczną pogodą możemy się jeszcze parę tygodni cieszyć. Do pierwszych dni października towarzyszyć nam tam mogą temperatury wynoszące blisko 30 stopni Celsjusza.

Do Chorwacji szczególnie niedaleko mają Polacy zamieszkujący południową część naszego kraju. Oni to właśnie najczęściej decydują się do niej jechać własnym środkiem transportu. Dla tych z głębi Polski zbawienne są między naszymi krajami sezonowe tanie loty samolotem. Podróż nim wybitnie nie należy do uciążliwych, pozwala też zaoszczędzić czas, a jak policzymy paliwo i opłaty za winiety drogowe, okaże się, że jest też tańszym rozwiązaniem.

Chorwacja oprócz gwarantowanej pogody oferuje krystalicznie czyste i ciepłe morze, różnorodne liczne plaże: żwirowe, skaliste, betonowe, czasem też piaskowe, całe mnóstwo możliwości do uprawiania wszelkiego rodzaju sportów extremalnych, liczne parki narodowe, niesamowite krajobrazy, interesujące zabytki, a także wyśmienite regionalne jedzenie, no i alkohol. Królują wśród nich doskonale wina i rakija, w której to kupnie bezapelacyjnie przodują Polacy.

Dodatkowym powodem, dla którego Chorwacja jest popularnym wśród Polaków kierunkiem wakacyjnym, są wciąż niższe niż w innych krajach basenu Morza Śródziemnego, ceny zakwaterowania. Jej baza noclegowa opiera się głównie na apartamentach, często oferujące dostęp do morza i baseny, które z reguły za naprawdę niskie ceny, są niesamowicie domowo wyposażone.

Chorwackie niezwykle malownicze miasteczka, swój niezaprzeczalny urok zawdzięczają charakterystycznej architekturze. Nazywany Perłą Adriatyku, będący pięknym muzeum Dubrownik chyba zawsze jest pełen zwiedzających go turystów. Dwudziesto dwu metrowej wysokości wielokątne mury obronne, które wieńczy wiele baszt i wież, starannie otaczają Stare Miasto z dwoma twierdzami i wieloma wspaniałymi zabytkami.

Prze wielu uważany za chorwacką stolicę mody Split, głównie przyciąga wspaniale zachowanym i rozpoznawalnym olbrzymim pałacem Dioklecjana, którego początki sięgają III/IV w. Zachował on do dziś formę rzymskiego zamku obronnego i wraz z chronionym przez mury harmonicznym miasteczkiem stanowi dzisiaj splickie Stare Miasto. Uwagę zwraca jego piękna wieża zamkowa, świątynia Jupitera, kolumny wzdłuż ulic, romańskie domy i chorwackie kościoły. Warto też zobaczyć dioklecjańskie mauzoleum, a w centrum miasta jeden z najpiękniejszych pałaców barokowych Pałac Cindro oraz późnogotycki Pałac Papalic.

Cudowna jest też będąca skarbnicą antycznych zabytków i bezcennych zbiorów muzealnych Pula, z jedynymi w swoim rodzaju organami morskimi miasto Zadar, liczne i niesamowicie piękne chorwackie wyspy oraz Jeziora Plitwickie i malownicze wodospady Krka.