Perły mórz wschodnich

Położone aż na 7 tysiącach 107 wyspach na Oceanie Spokojnym rajskie Filipiny są miejscem, gdzie wśród wspaniałych zapachów tropików, egzotycznej roślinności oraz czystego oceanu, można spędzić niezapomniane i najwspanialsze wakacje swojego życia. Zamieszkała jest zaledwie jedna trzecia archipelagu, jednak gdybyśmy chcieli zwiedzić wszystkie wyspy Filipin, musielibyśmy na to poświęcić ze 20 lat.

wyspy Filipin

Każda z wysp Filipin jest inna. Kilka stało się celem masowej turystyki, inne owiane są legendami o pirackich skarbach i szamańskich praktykach. Środkowa część archipelagu to iście bajkowy krajobraz. Północna zaś przybliżona do subtropikalnego klimatu atlantyckich Azorów. Miejscami krajobrazy wysp przypominają szwajcarskie Alpy. Każda bez wątpienia jest idylliczna i posiadająca setki wspaniałych plaż. Większość turystów tu przybywających to mający dość zimna Europejczycy. Bez względu na porę roku można się tu kąpać w ciepłych i krystalicznych wodach oceanu, wygrzewać na plażach.

Stolicą Filipin jest położona na wyspie Luzon, Manila, będąca dość nowoczesnym miastem azjatyckim. To tutaj turyści rozpoczynają swoją filipińską przygodę. W centrum Manili można zwiedzić zabytki. Są to XVI-wieczne fragmenty fortyfikacji, z okresu kolonialnego pałac Malacanang, będący obecnie rezydencją prezydenta, kościół Św. Augustyna, neogotycki kościół Św. Sebastiana oraz z końca XIX w imponujące budynki użyteczności publicznej. Filipińczycy przerobili stare amerykańskie jeepy na mini autobusy, nazywając je Jeepneyami. Można je zobaczyć w stolicy. Przyjęły się również, jako transport publiczny na większości wysp archipelagu.

Największymi atrakcjami Filipin są czynne wulkany, których tu jest 14 oraz cała masa wulkanicznych jezior. Poza nimi zachwycają płytkie zatoki i porośnięte namorzynową roślinnością płaskie odcinki wybrzeża. Miłośnicy nurkowania wzdłuż wybrzeży mogą podziwiać przepiękne rafy koralowe. Zwiedza się też na Filipinach robiące ogromne wrażenie jaskinie w Sagadzie i Czekoladowe Wzgórza Carmen. Zobaczymy tu również uznawane za ósmy cud świata, wpisane na światową listę UNESCO, tarasy ryżowe usytuowane niedaleko miasteczka Banale. Ich wiek szacuje się na dwa tysiące lat. Zaś ci, którzy kierują się w życiu mottem: nie ma ryzyka, nie ma zabawy, ośmielają się pływać z maską wśród rekinów wielorybich.

Na turystów na Filipinach czekają liczne hoteliki, tanie bungalowy, szkółki nurkowania, doskonałe restauracje, wspomniane rajskie i czyste plaże, świetna słoneczna pogoda i egzotyczna kuchnia z dominacją owoców morza. Wśród filipińskich potraw znajdziemy ryż z krewetkami i pikantnym sosem, ostre kiełbaski chorizo, a nawet pierogi – empanadas. Doskonale zaś gasi się tu pragnienie piwem Red Horse.

Nie docierają na Filipiny oferujące tanie loty niskokosztowe linie lotnicze. Z Polski najtaniej, ale z dwoma przesiadkami, dolecimy z chińskim przewoźnikiem China Southern Airlines. Kursują też w tamtym kierunku polskie linie lotnicze LOT.