Tunezja – nie byłeś, pojedź!

TunezjaAfrykańskie, arabskie i śródziemnomorskie tradycje, muzułmańska kultura, malownicze wybrzeża, piękne plaże, opustoszałe ruiny fenickich osad są tym, co licznie ściąga do Tunezji turystów z całego świata, również z Polski. Niestety nie mamy z Tunezją bezpośredniego połączenia. Z wielu możliwości tanie loty wykonuje do niej niemiecka Lufthansa. Można ją odwiedzać w sezonie, ale trzeba się liczyć ze wzmożoną liczbą turystów. Z uwagi na dość wysokie temperatury przydadzą się w tym okresie tylko luźne i przewiewne ubrania, dobre okulary słoneczne, niezbędny jest również krem z filtrem i konieczne nakrycie głowy. Poza sezonem dni są chłodniejsze, dlatego konieczne jest zabranie na wieczory ciepłych ubrań. Jadąc do Tunezji przed majem lub po wrześniu zapakować musimy do walizki nieprzemakalne ubranie i kalosze, gdyż do czynienia będziemy mieli z bezustanną mżawką bądź oberwaniem chmury.

Jednym z najwspanialszych miast Tunezji jest jej bajkowa stolica Tunis, którą co roku odwiedza aż cztery miliony turystów. Zatrzymują się w nim będąc np. w drodze do Kartaginy lub Sidi Bu Sa’id by zaliczyć, będące jedną z największych atrakcji Tunisu – Muzeum Bardo. Jest to jedno z najwspanialszych muzeów archeologicznych na świecie, które mieści się w dawnym pałacu bejów. Najstarsze eksponaty z wykopalisk to pochodzące z VII-III w. p.n.e. znaleziska fenickie. W Tunisie zobaczymy też jedną z najciekawszych medin świata arabskiego. Serce miasta mocno bije na odpowiednikiem francuskich Pól Elizejskich, bulwarze Avenue Habib Bourguiba. Po obu jego stronach na boki rozchodzą się pełne restauracji, hoteli, sklepów i klubów nocnych uliczki. Tunis łączy w sobie kolonialny urok miast i śródziemnomorskie apetyty ze współczesną przedsiębiorczością.

Na północnych przedmieściach Tunisu znajdują się ruiny starożytnej Kartaginy. Ze stolicy dojeżdża się do nich kolejką TGM. Na odcinku 6-7 kilometrów wzdłuż wybrzeża porozrzucane są kartagińskie zabytki. Od zagłady ich przed buldożerami wznoszącymi w okolicy hotele i luksusowe wille UNESCO w 1972 roku zapoczątkowało program ich ratowania. Na wzgórzu Byrsa wznosi się przekształcona w centrum kulturalne i skupiające ogromną kolekcję fenickich zabytków Muzeum Narodowe, stara Katedra Francuska. Po zachodniej stronie wzgórza dojrzeć można pozostałości amfiteatru. Po trudach obcowania z duchami przeszłej Kartaginy warto odwiedzić śliczną pobliską wioskę Sidi Bu Sa’id, malowniczo położoną na klifie nad Zatoką Tuniką.

Uroczym wprost miejscem na wypoczynek jest charakteryzująca się odmienną kulturą, 246 białymi meczetami i wiejskim krajobrazem Dżerba. Wyspa ta świetnie się nadaje na rowerowe wycieczki, a jej wybrzeże obfituje wprost w atrakcje. Znajdują się tu ośrodki sportów wodnych i lotów na paralotniach, stajnie, można też skusić się na przejażdżkę wielbłądem. Na ulicach Derby spotyka się ubrane w słomkowe kapelusze i tradycyjne, białe lub szare stroje z kwefami zasłaniającymi całą twarz kobiety.