W Gdańsku powstanie Airport City

gdansk airportPort Lotniczy w Gdańsku im Lecha Wałęsy rozwija się na tyle dynamicznie, iż wokół terenu lotniska ma powstać odrębna dzielnica o nazwie Airport City. Pomysł na takie a nie inne zagospodarowanie tamtejszej przestrzeni wysunął Marszałek Województwa Pomorskiego, pan Mieczysław Struka oraz władze gdańskiego lotniska. Tak, więc z czasem wokół portu powstaną liczne sklepy, biurowce i ekskluzywne hotele. Według władz miasta, gdańskie lotnisko spełnia wszystkie wymagane funkcje do tego, aby śmiało wcielić w życie ów plan. Sama definicja Airport City, dla niewtajemniczonych to obszar wokół lotniska (wliczając pasy startowe, terminale), a także elementy infrastruktury oraz działalności biznesowe zlokalizowane w najbliższym sąsiedztwie.

Aby wcielić plan w życie przede wszystkim trzeba zmienić komunikację. W 2015 roku ma zostać uruchomiona tak zwana Pomorska Kolej Metropolitarna, której zadaniem będzie połączenie Gdańsk z Gdynią. Ułatwi ona dostęp do lotniska nie tylko mieszkańcom obu tych miast, lecz także okolicznych kaszubskich miejscowości Kaszub m.in gminy Kościerzyny. Oprócz nowej trasy kolejowej, rozbudowa obejmie także infrastrukturę drogową, obecnie, choć dwupasmowa droga z Gdyni przez Rumię, do granicy z Niemcami często bywa zakorkowana.

gdansk airportWokół portu lotniczego trwają już prace kończące budowę hotelu Hampton by Hilton. Funkcjonuje już także pierwszy biurowiec BCB Business Park. Powstać ma jednak jeszcze 5 obiektów wzorujących się na budynku BCB, hotel i wiele innych mniejszych centrów gospodarczych.

W Polsce mamy już zalążek tego typu inwestycji. Airport City powstało w Warszawie, teraz swoich sił w tej konkurencji próbuje nadbałtyckie miasto. Gdańskie lotnisko jest pierwszym w naszym kraju, przy którym powstał hotel. Obiekt został otwarty z początkiem października i należy do sieci Hilton. Anna Staniszewska pracująca w firmie DZT, uważa, iż dzięki takim inwestycjom teren okołolotniskowy znacznie zwiększa swoją atrakcyjność i z całą pewnością będzie czymś, co zmusi klientów do pozostania w Gdańsku na dłużej niż pierwotnie zamierzali. Wzorce w budowie polskiego Airport City czerpane są z europejskich miast, u nas do wykorzystania jest około 13 hektarów przestrzeni niezagospodarowanej. Cała inwestycja ma trwać nawet kilkanaście lat. Aktualnie realizowany jest dopiero przetarg na odpowiedniego doradcę biznesowego, który ma ocenić potencjał i możliwości terenów a na koniec opracować idealną strategię działania.