W Szwajcarii wszystkie drogi do niego prowadzą

ZurychKażdy odwiedzający Szwajcarię turysta kieruje swoje kroki do malowniczo położonego nad Jeziorem Zuryskim, największego miasta kraju, Zurychu. Atrakcje zaczynają się tu już na międzynarodowym lotnisku, gdzie można sobie zafundować trwającą godzinę autobusową wycieczkę po lotnisku, a której największe emocje pozostawione są na koniec. Przez ostatnie 15 minut nasz autobus stoi na krzyżówce pasów, gdzie samoloty wznoszą się ponad naszymi głowami w powietrze. Widoki są niesamowite. Tanie loty z Polski na zuryskie lotnisko oferują linie lotnicze SWISS. Zurych ma znakomite połączenie kolejowe z innymi miastami Szwajcarii i Europy. Po mieście można się przemieszczać kolejkami miejskimi, tramwajami i autobusami.

W przeszłości Zurych często odwiedzały osobistości, m.in. Wagner, Goethe, Albert Einstein, Lenin, Trocki, James Joyce i Tomasz Mann. Dzisiaj przyciąga ciekawskich turystów z całego świata. Oferuje im ponad pięćdziesiąt galerii, muzea, zabytki o ciekawej architekturze, barwne święta i festiwale.

ZurychW panoramie miasta dominują wieże trzech kościołów: okazałej katedry, posiadającego największą tarczę zegarową w Europie kościoła św. Piotra i słynącego z przepięknych witraży kościoła Fraumünster. Dzięki zamożności i dobremu gustowi mieszkańców Zurych pełen jest pięknych budynków. Skarbami architektury starówki są byłe siedziby gildii rzemieślniczych, pełniące dzisiaj inne role. Na przykład w pochodzącej z 1637 roku siedzibie gildii tkaczy lnu i kapeluszników mieści się elegancka restauracja, a w siedzibie gildii kupców winnych z 1757 roku skupione są zbiory ceramiki z Muzeum Narodowego. Warte uwagi są muzea Zurychu, m.in. w Rietberg zetkniemy się z dziełami sztuki pozaeuropejskiej, przede wszystkim z Azji i Afryki, zaś zbiory dzieł sztuki ze wszystkich okresów kultury europejskiej zobaczymy w muzeum Kunsthaus. Ciekawe jest też Muzeum Zegarów Beyera, gdzie prezentowana jest ciekawa ekspozycja dotycząca pomiaru czasu od średniowiecza, po współczesność.

Najpopularniejszą ulicą Zurychu jest jedna z najbardziej eleganckich w Europie, wyłączona z ruchu samochodowego, ulica Bahnhofstrasse. Skupionych jest na niej wiele ekskluzywnych sklepów jubilerskich, odzieżowych, z zegarkami, dziełami sztuki, antykami, domów towarowych i luksusowych kawiarni. W stojącym przy niej najwyższym budynku mieści się obserwatorium astronomiczne Urania. Znawcy sztuki zajrzą na Stare Miasto pełne galerii sztuki, antykwariatów i sklepów z antykami. Na ulicach miasta odbywają się festiwale i barwne święta, m.in. parada członków gildii, pożegnanie zimy i teatralne.