Wakacje w raju

Według legendy to na terenie Sri Lanki po wygnaniu z Raju, znaleźli schronienie Adam i Ewa. Spędzony tu w dzisiejszych czasach urlop dostarcza mnóstwa wrażeń i jest niezapomnianą przygodą. Ten leżący na wyspie Cejlon pięć razy mniejszy od Polski kraj jak na swoje niewielkie rozmiary wręcz zachwyca różnorodnością i pięknem. Przyciąga do siebie każdego roku ze wszystkich stron świata tysiące turystów. Nie brakuje wśród nich Polaków bowiem jednym z atutów Sri Lanki są cenione przez nas niskie koszty pobytu.

Sri Lanka

Najpiękniejsza ze wszystkich

Sri Lanka zachwyca także różnorodnością krajobrazu, od gór i wodospadów przez soczyście zieloną dżunglę po herbaciane pola oraz wpisanymi na listę dziedzictwa UNESCO obiektami i wspaniałymi miastami. Jedną z atrakcji są będące domem dla tysiąca przeróżnych gatunków zwierząt parki narodowe i rezerwaty przyrody, w których żyją m.in. słonie indyjskie, leopardy, krokodyle, małpy, makaki i kobry. Zagłębiem turystycznym Sri Lanki jest Prowincja Zachodnia. Znajduje się tu największa i o różnym standardzie liczba oferowanych w tym kraju hoteli, od kolonialnych de lux, przez luksusowe pięciogwiazdkowe, po oferujące kameralne pokoje rodzinne pensjonaty. Turyści cenią sobie ciche, bezludne bajeczne plaże Sri Lanki i opływające je krystalicznie czyste i ciepłe wody Oceanu Indyjskiego. Wspaniale się one nadają do uprawiania sportów wodnych: surfingu, windsurfingu, kitesurfingu, jeździe na nartach i skuterach wodnych. Rarytasem dla amatorów nurkowania są szerokie rafy koralowe, a golfiarze znajdą tu jedne z najlepszych w Azji pól golfowych. Sri Lanca to także najbardziej aromatyczna na świecie herbata, najsłodsze ananasy i najpiękniejsze kamienie szlachetne: szmaragdy i rubiny.

Dwie stolice

Stolicą Sri Lanki jest miasto skrótowo nazywane Kotte. Leży ono na przedmieściach dawnej stolicy Kolombo. Choć jest mniej popularna od swojej poprzedniczki Kotte jest warte odwiedzenia. Na uwagę zasługuje m.in. błyszczący w świetle księżyca, zbudowany z kwarcu, pałac królewski wraz z otaczającymi go pięknymi ogrodami i wodnymi oczkami. Warto też poświecić czas na poznanie tutejszych buddyjskich świątyń. Stara stolica, największe w kraju miasto, w dodatku portowe, była nią do 1982 r., wciąż jednak ma status stolicy biznesowej i jest siedzibą wielu państwowych urzędów oraz przedstawicielstw dyplomatycznych. Historyczna dzielnica jej starego miasta wprost urzeka kolonialną zabudową. Podziw budzi przepiękna hinduska świątynia, z bogato zdobioną tysiącami reliefów i rzeźb fasadą, świątynia Murugan. Na uwagę zasługuje również chrześcijański kościół św. Antoniego. Na międzynarodowym lotnisku w Kolombo lądują z całego świata samoloty. Od 3 listopada 2014 r., co dwa tygodnie w poniedziałki, startować w tym kierunku będą bezpośrednimi rejsami z lotniska warszawskiego, Polskie Linie Lotnicze LOT. Śledząc już promocje przewoźnika można upolować naprawdę w bardzo atrakcyjnej cenie bilety lotnicze do Kolombo.