Wakacje z Mozartem

Wakacje w AustriiUrlop w Austrii najczęściej kojarzy się z zimowymi szaleństwami po alpejskich stokach, tymczasem jest ona atrakcyjna o każdej porze roku. Od wiosny do jesieni kusi wędrownymi i rowerowymi szlakami. Austria to również wspaniałe architektonicznie i krajobrazowo miasta. Jednym z nich jest otoczony alpejskimi szczytami Salzburg, który swoją wyjątkowość zawdzięcza połączeniu pięknej architektury z niepowtarzalnym krajobrazem. Miasto pięknie wygląda szczególnie zimą, zaś latem wygląda szczególnie kwitnąco. Mawia się o nim, że jest miastem dla zmysłów. Fakt, że nikt, kto go poznaje, nie pozostaje obojętny na jego wdzięki i niepospolitą urodę. Na każdym kroku czuje się tu ducha Mozarta, który się tu urodził. Salzburg wprost rozbrzmiewa jego muzyką. Na świat miało tu szczęście również przyjść dwóch innych klasycznych muzyków, Herbert von Karajan i Josef Mohr.

Na wschodniej części wzgórza Mönschsberg wznosi się najbardziej rozpoznawalny budynek miasta, okazała XI-wieczna gotycka Twierdza Hohensalzburg, uznawana za jedną z największych w Europie. Między wzgórzem, a rzeką Salzach usytuowana jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO starówka, niewiele zmieniona od czasów Mozarta. Królują w jej pejzażu barokowe kopuły, wieże kościelne i fontanny, a w każdym jej zaułku, często w podwórkach, kryją się kawiarnie. Jest wśród nich najstarsza do dziś istniejąca kawiarnia Europy Zachodniej, Café Tomaselli i słynąca z rozkosznych dla podniebienia czekoladek Mozartkugeln, Café Fürst. Nad Starym Miastem góruje salzburska barokowa katedra, której potężna kopuła i monumentalna sylwetka dostrzegana jest z każdego miejsca. W jej średniowiecznej chrzcielnicy ochrzczony został m.in. Mozart. Wart zwiedzenia jest również Pałac Mirabel z otaczającym go ogrodem, pełnym rzeźb z mitologii greckiej.

Oprócz rozbrzmiewającej w Salzburgu muzyki Mozarta, pachnie on parkami i ogrodami. Miasto może się poszczycić prawdziwym unikatem na europejską skalę, znajdującymi się przy pałacu Hellbrunn, rozległymi i pełnymi niespodzianek ogrodami wodnymi. Te ogrodowe wodotryski będąc w Salzburgu koniecznie trzeba zobaczyć. Warte odwiedzenia są też wspaniałe muzea, m.in. Muzeum Mozarta mieszczące się w domu przy ul. Getreidegasse 9, w którym urodził się kompozytor. Po tym genialnym muzyku pozostało wiele pamiątek, które tu można zobaczyć.

Wakacje w AustriiŻycie w Salzburgu zdaje się płynąć wolniej niż gdziekolwiek indziej, a to za sprawą jego nigdy nie śpieszących się mieszkańców, przemieszczających się po nim spacerkiem, albo wykorzystując do tego ich główny środek transportu, rower. Pod Salzburgiem znajduje się międzynarodowy port lotniczy. Ze wszystkich lądujących tu przewoźników, tanie loty wykonują do niego polskie linie lotnicze LOT.

Atrakcyjny jest pełen trzytysięczników region Salzburska, oferujący turystom najlepsze narciarskie i biegowe tereny, nowoczesne kolejki linowe i wyciągi, malownicze trasy rowerowe, szlaki do pieszych wędrówek i wspinaczek, krystalicznie czyste jeziora i pola golfowe.