Wszystkie drogi prowadzą do Włoch

Ciepłe, przyjazne, romantyczne Włochy są krajem niezwykle atrakcyjnym turystycznie. Najpiękniejszym i najważniejszym ich miast jest Rzym. W tym, można by rzec, fascynującym muzeum pod gołym niebem znajduje się wiele ciekawych, naładowanych historią zabytków. Wystarczy naprawdę niewiele by zakochać się w tym mieście i zarazić niepowtarzalną, panująca tu energią. Energią Wiecznego Miasta, którego ulice przepełnione są burzliwą historią, zmieszaną z mającą do niej ogromny szacunek nowoczesnością. Odwiedzający Rzym, najchętniej zatrzymaliby czas, żeby dłużej w nim zabawić i móc delektować się jego architekturą, aurą oraz pitą małymi łykami niesamowitą kawą espresso.

Włochy

Drugim miastem, któremu we Włoszech turyści oraz wielbiciele sztuki nie mogą się oprzeć jest będąca stolicą Toskanii, miasto-zabytek – Florencja. Zgromadzonych jest w niej jedna trzecia włoskich dzieł sztuki. Włoski malarz, Michał Anioł uważał, iż Italia jest ogrodem Europy, Toskania, w której się urodził, ogrodem Italii, a Florencja kwiatem Toskanii. Jednym z wielu jej skarbów jest Katedra Santa Maria del Fiore. Świątyń we Florencji jest bardzo dużo. Warto poświęcić czas im oraz wspaniałym pałacom, galeriom sztuki, muzeom i zabytkowym mostom.

Wyjątkowo magiczna i urzekająca jest Wenecja. Usytuowane na wodzie miasto, jego liczne zabytki, niesamowity Plac św. Marka, cudowna, majestatyczna katedra bizantyjska z przylegającym do niej Pałacem Dożów oraz towarzysząca miastu niezwykła atmosfera jest magią przyciągającą każdego roku niezliczone rzesze turystów z całego świata. Co niektórzy przyjeżdżają do Wenecji któryś raz z rzędu. Wrażenie robi płynięcie kanałami gondolą, taksówką wodną lub chociażby tramwajem wodnym. Z pozoru wydawać by się mogło, że nie obowiązują ich żadne przepisy ruchu drogowego. Dobrze jednak się przyglądając dojrzymy poustawiane znaki drogowe, kanały jednokierunkowe, a nawet światła na skrzyżowaniach. Romantyzmu dodają miastu weneckie mosty i ciasne uliczki.

W Zatoce Neapolitańskiej położona jest włoska perełka, maleńka Wyspa Capri z 14 km linią brzegową. W trzy godziny jej malownicze krajobrazy, soczysta barwa roślinności, lazur wody, jasna zabudowa i aura luksusu rozkocha w sobie każdego odwiedzającego ją turystę. Obrazek Capri na długo pozostaje w ich pamięci.

Najcieplejszym miejscem we Włoszech, a przy okazji kontynentem w miniaturze, jest Sardynia. Są tu jak na wyspę przystało piaszczyste plaże, szmaragdowe morze, bajkowe zatoki, wysepki, jak również góry, wąwozy, jaskinie, jeziora, rzeki i wodospady. Warto zajrzeć do jej uroczych miast Palau i Alghero.

O atrakcyjności Włoch można pisać w nieskończoność, w końcu nie są małym państwem. Z racji, że mają dość mocno rozwinięta branżę turystyczną kraj ma świetne połączenia lotnicze ze światem, w tym i z Polską. Włochy dysponują dwudziestoma portami lotniczymi, z czego tanie loty z Polski wykonuje na przykład do Rzymu polsko-węgierski przewoźnik WizzAir.