Wybrano najlepsze lotniska świata 2013

Lotniska świata 2013Po raz kolejny w tym roku zostały przyznane nagrody w kategorii Najlepsze Linie Lotnicze i Najlepsze Lotniska Świata. Brytyjska organizacja Skytrax, na podstawie oddanych głosów, podróżujących turystycznie i w interesach między lipcem 2012 r. a czerwcem 2013 r. pasażerów, prestiżową nagrodą World Airport Award 2013 obdarowała 18 czerwca br międzynarodowy Port Lotniczy Changi w Singapurze, zaś najlepszą linią lotniczą okazał się Emirates Airlines ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Żadne z polskich lotnisk nie znalazło się na liście stu najlepszych na świecie.

Changi po raz kolejny jest najlepszym

Laur najlepszego na świecie singapurskie lotnisko otrzymało na podstawie przeprowadzanej wśród podróżujących ankiety już po raz czwarty. W tym roku zwyciężyło w dwóch kategoriach, jako najlepsze na kontynencie azjatyckim i za najlepsze udogodnienia oraz miejsca do odpoczynku dla podróżujących. Czekającym na połączenie oferuje m.in. ogrody i basen. Udział w wyborze najlepszego wzięło w tym roku udział 12,1 mln respondentów.

Spadek z pierwszego na drugie

Zeszłoroczny zwycięzca, południowokoreański międzynarodowy port lotniczy Seul-Incheon, zajął w tym roku w rankingu najlepszych drugą pozycję. To położone na wyspie, niedaleko miasta Inczhon, największe lotnisko Korei Południowej należy do jednych z najruchliwszych w Azji. Nagrodę lotnisko otrzymało również za bycie najlepszym lotniskiem przesiadkowym, jak i za najlepszą obsługę w Azji.

Trzecie miejsce należy do Europy

Lotnisko europejskie, czyli międzynarodowy port lotniczy holenderskiej stolicy Schiphol uplasował się na trzeciej pozycji najlepszych lotnisk świata. Sukcesywnie modernizowany istniejący od 1917 r. amsterdamski port jest przy okazji i najlepszym na naszym kontynencie. Aktualnie posiada pięć dróg startowych, ale plany przewidują, że będzie ich tu siedem.

Hongkong na czwartym

Posiadający jeden z największych terminali pasażerskich świata, wybudowany na dwóch wyspach port lotniczy Hongkong, znalazł się na czwartym miejscu listy najlepszych na świecie. Rocznie odsługuje on ponad 46 mln pasażerów. Lotnisko pochwalić się też może dwoma równoległymi 3800-metrowymi pasami startowymi.

Od piątego do dziesiątego

Drugie największe lotnisko świata w Pekinie a zarazem i jedno z najbardziej ruchliwych, obsługujące rocznie blisko 82 mln pasażerów, zamyka pierwszą piątkę. Kolejne miejsca zajmują lotniska w Monachium, Zurychu, Vancouver, Tokio-Haneda, a dziesiątkę najlepszych lotnisk świata zamyka port lotniczy Londyn-Heathrow.

Liczą się nasze głosy

Firma konsultingowa Skytrax nagrody przyznaje każdego roku, oznaczając liczbą gwiazdek od jednej do pięciu najlepsze linie lotnicze świata i najlepsze lotniska świata. Czyni to opierając się na wynikach przeprowadzanych badań. W przypadku obu kategorii Skytrax kieruje się opiniami wydanymi przez podróżnych. Każdy z nas ma prawo na forum firmy wyrazić swoje zdanie na temat lotnisk, na których był obsługiwany.