Wyspy Cooka – samotny świat

wyspy cookaGdzieś na środku Pacyfiku, zdala od cywilizacji leżą w odosobnieniu Wyspy Cooka. To już autentyczny koniec świata. Są one rajem dla miłośników pięknych plaż, palm kokosowych, tych, którzy cenią sobie wolne tempo życia oraz smakoszom. Podstawę lokalnej kuchni stanowią świeże ryby i cytrusy. Życie na wyspach przypomina czasy Robinsona Crusoe.

Wszyscy turyści ceniący nocne kluby zawiodą się bowiem takich na Wyspach Cooka nie znajdą. Zawiedzeni będą wyczynowcy i ludzie dla których ważny jest gwar.

Jedynym większym miasteczkiem jest Avarua, która jest zarazem stolicą. Jedyne lotnisko – Raratonga International przyjmuje tanie linie lotnicze Pacific Blue z Wellington lub Auckland.

Linie lotnicze oferują przeloty na podstawie jednego biletu i najczęściej są to loty bezpośrednie, jednakże niektóre trasy obsługiwane są przez przewoźnika na zasadzie lotu z przesiadką. Powierzchnia Wysp Cooka wynosi 236,7 km², natomiast obszar wyłącznej strefy ekonomicznej wysp wynosi 1 800 000 km². Wyspy zamieszkuje 18 740 osób (2007). Stolicą i największym miastem jest Avarua na wyspie Rarotonga.

Historia Wysp Cooka sięga XVI wieku, kiedy zostały odkrye przez kapitana należącego do floty Hiszpanii Álvaro de Mendaña y Neyra. Po raz kolejny natrafił na nie James Cook. Było to w roku 1773, a nazwa Wysp Cooka po raz pierwszy została użyta w roku 1824.

W połowie XIX wikeu małe wysepki postanowiły się zjednoczyć i stworzyć niezależne Królestwo Raratonga, jednak już w 1888 roku przeszły pod protektorat brytyjski. Począwszy od roku 1965 wyspy są terytorium autonomicznym – państwem samorządowym swobodnie stowarzyszonym z Nową Zelandią. Nawet tutaj sięga wpływ brytyjskiej monarchii. Głową kraju jest królowa Elżbieta II, w jej imieniu funkcję sprawuje Przedstawiciel Królowej Sir Frederick Goodwin. Władzą ustawodawczą stanowi 24.osobowy parlament powstały z wyborow powszechnych na 5-letnią kadencję. Do zadań parlamentu należą sprawy wewnętrzne i częściowo zewnętrzne.

Nowa Zelandia odpowiada za obronność Wysp Cooka oraz za politykę zagraniczną. Wyspy Cooka są ścisle powiązane z takimi organizacjami jak: WHO i UNESCO, prowadzą także czynną politykę dyplomatyczną z 28. państwami.

Mieszkańcy Wysp są z pochodzenia głównei Polinezyjczykami. Podzieleni sa na kilka grup etnicznych. Pielęgnują swoje własne tradycje, w zależności od tego na której z wysp mieszkają.

Językiem oficjalnym jest angielski niemniej występuje kilka dialektów z rodziny polinezyjskiej. W ostatnich latach obserwuje się zlewanie się poszczególnych grup w jedną wspólnotę etniczną.

Życie codzienne mieszkańców opiera się na pracy wokół plantacji owoców tropikalnych, uprawie palm kokosowych i rybołóstwie. Z obszaru tego małego państwa pochodzą jedne z najwspanialszych na świecie pereł.

Co roku Wyspy Cooka odwiedza ponad 30.000 turystów. Nie jest to znaczna ilość. Wystarczająca by przynieść dochody i nie zniszczyć środowiska naturalnego. Hotele nie są pełne, a życie w nich płynie leniwie i miło.